Doktor Faust

Hudba: Martin Husovský

Choreografia: Vladislav Benito Šoltýs

Dramaturgia: Nikoleta Hvizd Tužinská

Réžia, scéna a bábky: Marek Zákostelecký

Obsadenie:

Principál: Ivan Gontko / Roman Valkovič
Dr. Faust, Dr. Čierny: Juraj Bednarič
Wagner, Kráľ Portukalský: Eduard Valašík
Gašpar: Simon Fico
Mefistofeles: Michal Kalafut / Peter Lupták a.h.
Pik, Kráľovná Portukalská: Martina Slobodová / Kristína Povodová a.h.
Úcknek, Anjel: Nikola Kozáková
Škrhola, Havran: Danica Hudáková
Trčko, Havran: Oľga Schrameková / Martina Slobodová
Bicie: Ivan Matejovič

Inšpícia: Rúth Dolanová
Text sleduje: Mariana Cibulková

221 premiéra: 28.2.2021 RTVS

Doktor Faust

Prvá tlačená ľudová kniha o príbehu tajomného Fausta vznikla už v roku 1587 na území dnešného Nemecka. Táto postava sa stala skutočne legendárnou a čoskoro sa správa o nej rozšírila aj do Británie, kde jej novú podobu dodal známy Christofer Marlowe. Práve táto jeho verzia sa stala dôležitou v ďalšom živote Fausta – britskí kočovní umelci ju totiž šírili ďalej po Európe. Marlowe Fausta vykresľoval ako človeka pátrajúceho po poznaní (pretože aj mágia bola svojho času braná ako veda), ktoré však v skutočnosti znamenalo niečo omnoho dôležitejšie – moc.

V súčasnosti poznanie stráca svoju silu, pretože množstvo informácií máme vďaka internetu neustále po ruke. Svoje miesto si však stále udržiavajú bohatstvo či sláva, ktoré sú v našej inscenácii ponúkané aj Dr. Čiernemu. Hoci sa táto postava v pôvodnom príbehu nevyskytuje, je príkladnou ukážkou sveta obyčajného súčasného úradníka, ktorý neodolá a ani nevie ako, zamotá sa do sietí tých najvplyvnejších. Existuje z takejto situácie cesta späť?

Téma opantania zmyslov v podobe Doktora Fausta sa vracia na dosky nášho divadla po 26 rokoch. Režisér a výtvarník inscenácie prichádza s novým pohľadom na tému a tiež novou formou. V svojej koncepcii sa vracia nielen k textu starých českých bábkarov, ale aj k starej technike mechanického divadla a k barokovým plošným kulisám. Zväčšuje scénu, podčiarkuje perspektívu a vychádzajúc zo Švankmajera, umiestňuje na javisko bábky nadrozmernej veľkosti – hercov v hlavových maskách. Neodmysliteľnou súčasťou inscenácie je samozrejme Principál, ktorý vás nielen vovedie do príbehu, ale vás ním bude aj sprevádzať. Verte či nie, aj tí najodvážnejší si pri ňom budú musieť dať pozor, aby ich to celé až príliš… nepohltilo.

Marek Zákostelecký je divadelný scénograf, režisér, výtvarník a hudobník. Na pražskej DAMU absolvoval scénografiu bábkového divadla a v roku 1994 začalo jeho pôsobenie na pozícii scénografa v Divadle Drak v Hradci Králové, kde v spolupráci s režisérom Jakubom Kroftom vytvorili množstvo jedinečných inscenácií. V rokoch 1999 – 2013 tam tiež pôsobil ako šéf výpravy. Ako scénograf sa uplatnil vo viacerých českých i zahraničných divadlách. Mnohé z nich sa žali úspech, získali niekoľko ocenení a zúčastnili sa množstva zahraničných festivalov. Medzi tie najvýznamnejšie môžeme zahrnúť Flying Babies a Posledný trik Georga Meliésa v Divadle Drak, Spoonriverská antológia v Dejvickom divadle, či James Blond v Divadle Alfa. Dokopy sa pričinil na vzniku 130 inscenácií v úlohe scénografa a viac ako 30 inscenácií vytvoril ako režisér. V súčasnosti sa v tejto pozícii vo veľkej miere uplatnil napr. v Poľsku, ale hosťoval tiež na Slovensku. S naším divadlom prvý raz spolupracoval v roku 2010, kedy navrhol scénu pre inscenáciu Jánošík, ktorá bola súčasťou medzinárodného slovensko-česko-poľského projektu.

 

Inscenácia bude určená pre deti od 8 rokov.

 

Recenzia inscenácie Doktor Faust pre Tvorivú dramatiku v Prahe od profesorky Marty Žilkovej tu

KedyPre Ako dlho Kde Kategória Cena
Na tento mesiac nie su zadané žiadne ponuky.