Čarodejník z krajiny OZ

Hudobná rozprávka

Autori: Lyman Frank Baum – Slavka Civáňová – Peter Vlčko

Dramatizácia, texty piesní, dramaturgia: Slavka Civáňová
Scéna: Pavol Andraško
Bábky a kostýmy: Martin Von Dubravay
Výtvarník projekcií: Erik Bartoš
Hudba: Peter Vlčko
Pohybová spolupráca: Magdaléna Čaprdová
Réžia: Peter Oravec

Osoby a obsadenie:
Dorotka: Kristína Povodová / Daniela Turzová
Toto, pes: Juraj Bednarič
Čarodejník OZ: Rudo Kratochvíl
Strýko Henry: Ivan Gontko
Teta Ema: Oľga Schrameková
Hastroš, strašiak: Michal Kalafut
Plecháč, plechový drevorubač: Roman Valkovič
Bojko, lev: Simon Fico
Glinda, dobrá čarodejnica: Andrea Süttöová
Elfaba, zlá čarodejnica: Danica Hudáková
MR. Mančik MRS. Mančiková,
Vrátnik Vrátnička,
Myší kráľMyšia kráľovná: Eduard Valašík a Vanesa Hagyungová
Mančikovia, Ozovania,
Myši, Kalidahy, Havrani: všetci
Pomocné vodiace práce: Mário Kukulo Kudláčik
Predstavenie vedie, rekvizity a pomocné vodiace práce: Rúth Dolanová
Šepkárka: Ester Viteková
Premiéra: 21.4. a 23.4. 2017
Obnovená premiéra: 3.3. a 5.3.2023
Trvanie: 120 min. s prestávkou
Určené pre diváka: 6+

Počet repríz: 80

Foto: Michal Lachkovič
Upozornenie pre senzitívnych divákov:
V inscenácii sú použité výrazné svetelné kontrasty, hlasná hudba a dymové efekty.

Hudobná rozprávka podľa legendárnej knižnej predlohy amerického spisovateľa L. Franka Bauma o zázračnej krajine Oz, o putovaní malej Dorotky, jej verného psíka Tota, strašiaka Hastroša, plechového drevorubača Plecháča a zbabelého leva Bojka, ktorí svojou odvahou, rozumom a srdcom porazia zlú čarodejnicu Elfabu a odhalia, že niekedy aj moc tých najväčších kúziel a čarov môže byť len ilúzia a že každý môže dosiahnuť všetko po čom túži, ak bude naozaj veľmi chcieť.

„Stačí zavrieť oči, spraviť tri kroky a silno a úprimne si priať svoje želanie… Jeden, dva tri.“

Divadelná inscenácia pre deti a ich rodičov plná vizuálnych čarov, farieb a chytľavej hudby predstaví divákom rôzne typy bábok a techník či princípov čierneho divadla a video-mappingu.

Rozprávkový román Čarodejník z krajiny OZ (v origináli: The Wonderful Wizard of Oz) amerického spisovateľa L. Franka Bauma bol prvý krát vydaný v roku 1900 a patrí medzi klasické knižné diela pre deti najmä v anglo-americkej kultúre. Bol mnoho krát filmovo spracovaný aj ako hraný, aj ako animovaný film. Známa je aj jeho muzikálová filmová verzia ocenená dvoma Oscarmi z roku 1939. Na Slovensku boli uvedené viaceré divadelné adaptácie: Bábkové divadlo Nitra (1972), Divadlo Andreja Bagara v Nitre (1981), Štátne bábkové divadlo v Bratislave (1985), Bábkové divadlo Žilina (2002), Divadlo Nová scéna Bratislava (2011).

Slavka Civáňová, divadelná dramaturgička, autorka, venuje sa tiež projektom neformálneho vzdelávania v divadle a histórii nitrianskeho divadla. V r. 2003 – 2017 pôsobila ako dramaturgička sprievodných a vzdelávacích podujatí na festivale Divadelná Nitra. Od r. 2017 ako lektorka dramaturgie a projektová manažérka, od r. 2020 ako dramaturgička v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Prednášala na katedrách kulturológie a estetiky UKF a na Súkromnom konzervatóriu v Nitre. Je zostaviteľkou a spoluautorkou viacerých publikácií: Nežná.nr, Divadlo Andreja Bagara v Nitre–70, František Perger – Život so scénou a i. Ako autorka scenára, textov piesní a/alebo dramaturgička spolupracovala napr. na inscenáciách: Kým nastane ticho (2021, DAB), Vlastníci (2020, DAB), Trója (2019, SDKS v Nitre), Hoax (2018, DAB), Čarodejník z krajiny OZ (2017, SDKS v Nitre), Obchod na korze (2014, Nová scéna BA), Bajaja (2013, Nová scéna BA).

 

Peter Oravec, divadelný režisér, v divadelnej teórii aj v tvorbe sa venuje sa predovšetkým hudobnému divadlu. V rokoch 2004 – 2017 prednášal dejiny divadla na FF UKF v Nitre, kde obhájil aj dizertačnú prácu z teórie hudobného divadla a histórie svetového muzikálu. Je autorom viacerých odborných monografií a štúdií v oblasti teórie divadla. Na Súkromnom konzervatóriu v Nitre vyučuje hereckú tvorbu, dejiny divadla a rozbor drámy. Ako režisér spolupracuje s viacerými slovenskými a českými divadlami. Za inscenáciu Obchod na korze bol v roku 2014 nominovaný na cenu Dosky v kategórii Objav sezóny. Za réžiu inscenácie Franz Lehar: Veselá vdova získal v roku 2017 cenu Literárneho fondu. Výber z tvorby: Jozef a jeho zázračný farebný plášť (2021, DAB), Národní tragédie aneb Překrásný nadhasič pražský (2020, Studio Ypsilon, Praha), Trója (2019, SD), Anything Goes! (2019, Národné divadlo moravskoslezké, Ostrava), Ružové kráľovstvo (2018, Štátna opera v Banskej Bystrici), Čarodejník z krajiny OZ (2017, SD), Veselá vdova (2017, Nová scéna Bratislava), Obchod na korze (2014, Nová scéna Bratislava).

 

 

Túto inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.

 

A čo píšu naši diváci?

,,Dovoľte mi, aby som sa  Vám a výborným hercom z vášho divadla v mene ZŠ Žitavany veľmi pekne poďakovala za úžasný zážitok, ktorý sme prežili spolu s našimi deťmi na predstavení “ ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ“. Deti boli nadšené, očká im žiarili a s napätím očakávali ako sa daný príbeh končí. Cestou do školy sme počúvali len o úžasnom predstavení. Bolo to dynamické, veselé, akčné,  scény a kulisy ohromujúce…naozaj zážitok. Už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu.
Prajem Vám všetkým veľa úspechov, tvorivých nápadov a hlavne množstvo spokojných divákov, ktorí sa budú do vášho divadla s radosťou vracať. Sme radi, že my k nim  patríme!“

KedyPre Ako dlho Kde Kategória Cena
Na tento mesiac nie su zadané žiadne ponuky.