Noc divadiel 2023

Noc divadiel 2023 bola v Starom divadle v Nitre čarovná. Predstavenie Pytačky hercov z Kreatív Klasov bolo príjemným otvorením krásneho podujatia. Prehliadka divadla s výkladom barda Starého divadla Ivana Gontka mala neopakovateľnú atmosféru a herecký koncert Romana Valkoviča bol chutnou čerešničkou na torte zvanej „SEN NOCI DIVADELNEJ“
Ďakujeme všetkým divákom, ktorí si našli cestu do Starého divadla, všetkým zamestnancom ktorí pripravili toto krásne podujatie v Starom divadle. Všetci si zaslúžite jeden veľký potlesk. 👏❤

 

Ako každý november, tak aj ten tohtoročný, 18.11.2023, zažijeme Noc divadiel pod názvom „SEN NOCI DIVADELNEJ“.

16.00 ZSS Kreativ Klasov – Pytačky

17.00 Komentovaná prehliadka výstavy bábok „Z rozprávky do rozprávky“ – Foyer SdKS v Nitre

18.00 Klammova vojna, Študovňa SdKS v Nitre

 

ZSS Kreativ Klasov

Staré divadlo po rekonštrukcii opäť pokračuje v tradícii hosťovania víťazného súboru súťaže „OSKAR“ počas Noci divadiel. Víťazi tak majú jedinečnú príležitosť odohrať svoje predstavenie na divadelných doskách. V tomto ročníku spomedzi 14 zúčastnených zariadení sociálnych služieb Nitrianskeho samosprávneho kraja zvíťazili členovia ZSS Kreativ Klasov s inscenáciou Pytačky. V nej sa prepájajú populárna hudba a moderné tance v ľudových krojoch, nechýbajú tiež humor a vtipné momenty.

 

Komentovaná prehliadka výstavy bábok „Z rozprávky do rozprávky“

Výstava bábok, ktorá precestovala už viaceré slovenské múzeá, sa počas Noci divadiel na chvíľu zastaví aj v domovskom Starom divadle. Uvidíte najrôznejšie bábky z viacerých inscenácií Starého divadla, pri ktorých môžete obdivovať zručnosť a jemnú prácu tvorcov bábok. Je to jedinečná príležitosť nahliadnuť do histórie divadla a dozvedieť sa viac o bábkach starých aj desiatky rokov. Medzi inými uvidíte napríklad postavy z inscenácií Legenda o láska, Zhavranelí bratia, Svetská krása, či Macbeth, o ktorých sa dozviete viac vďaka výkladu členov umeleckého súboru. Nebude chýbať ani ukážka vodenia jednotlivých typov bábok. Bábky budú k nahliadnutiu v čase od 15:30 do 19:00, komentovaná prehliadka začne o 17:00.

Klammova vojna

Autor: Kai Hensel

Preklad: Daniela Müglová

Dramaturgia: Petra Zichová, Petra Babulícová

Scéna a kostým: Tereza A. Hudáková

Réžia: Peter Chmela

Hrá: Roman Valkovič

Určené pre diváka: 15+

Dĺžka predstavenia: cca 45 min.

 

Na škole sa stala tragédia. Istý študent sa obesil, lebo nebol pripustený k maturite. Jeho spolužiaci našli vinníka, ktorým je podľa nich profesor Klamm. Študenti chcú pomstu, a tak Klammovi vyhlasujú vojnu. Ako to celé prebieha, ako to vníma on a aká bude jeho reakcia? Príďte si pozrieť strhujúcu súčasnú monodrámu, ktorá si berie na mušku nie len vzťah učiteľa k žiakom, ale aj celé školstvo. Inscenáciu obvykle hrávame priamo v školských triedach, pri príležitosti Noci divadiel ju však výnimočne uvedieme v priestoroch Študovne Starého divadla.

 

„Sen, ktorý snívate sám, je len snom. Sen, ktorý snívate spolu s niekým, je realitou.“

John Lennon