Sám a Esmeralda

Autorka: Martina Montelius

Preklad:  Lucia Åbergh

Dramaturgia: Petra Babulícová

Hudba: Miloš ORSON Štědroň

Pohybová spolupráca:  Magdaléna Čaprdová

Scéna: Michal Syrový

Kostýmy: Tomáš Kypta
RÉŽIA: LINDA KEPRTOVÁ
Predstavenie vedie: Rúth Dolanová
Určené pre diváka:  10+
Premiéra:  1. jún 2018
Počet repríz: 13

Účinkujú: Miroslav Bakura, Henrieta Kolláriková a. h., Oľga Schrameková, Martin Kusenda

Vo veľkom byte býva Sám veľmi často sám. Jeho otec sa viac zaujíma o udržiavanie poriadku v hrncoch a vo vlastnom živote. Sámove sny a predstavy mu spôsobujú starosti. V dome našťastie žije Sámova stará mama, ktorá má skúsenosti z predajne s rybami a má za sebou záhadnú futbalovú kariéru. Tá otvorí Sámovi dvere do nového sveta. Chlapec v ňom stretáva  slávnu cirkusovú umelkyňu Esmeraldu, ktorá ho naučí všetko o tom, ako vojsť do fantastického sveta obrazov a príbehov.

V komornej hre Sám a Esmeralda zobrazuje dramatička Martina Montelius detstvo svojim osobitým, filmovým spôsobom. Komickým a zároveň miestami smutným spôsobom ukazuje, ako sa fantázia môže stať cestou von z kruhu nudných rodičovských príkazov, podmienok a očakávaní a ako sa zážitky dieťaťa môžu stať skvelým materiálom k umeleckej tvorbe.

Staré divadlo Karola Spišáka uvádza hru v slovenskej premiére.

 

Linda Keprtová

Pochádza z Českej Třebovej. Vyštudovala dirigovanie zboru a opernú réžiu na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. V súčasnosti patrí k  najvyhľadávanejším operným režisérom mladej generácie. Pôsobí ako interná režisérka a dramaturgička v opernom súbore Divadla F. X. Šaldy v Liberci.
V roku 2008 získala Cenu Nadácie Leoša Janáčka za svoju študentskú réžiu opery Jej pastorkyňa. Za réžiu opery Dialógy Karmelitánok v Štátnom divadle Košice získala  najvýznamnejšie slovenské ocenenie DOSKY za rok 2013. Medzi najvýznamnejšie réžie Lindy Keprtovej patrí inscenácia Don Quichotte Julesa Masseneta, ktorá bola ocenená Cenou kritikov na festivale Opera 2013, Dialógy karmelitánok od Francisa Poulenca, La traviata Giuseppe Verdiho, Jej pastorkyňa Leoša Janáčka, Údolie suchých kostí Vladimíra Franza.

Reportáž z premiéry si môžete pozrieť v archíve RTVS  tu. Začína na 49:27.
Reportáž od TV Nitrička nájdete tu.
Recenzie nájdete na tu a tu.

Foto: Michal Lachkovič

KedyPre Ako dlho Kde Kategória Cena
Na tento mesiac nie su zadané žiadne ponuky.