Prízraky
Autor: David Greig
Preklad: Alexandra Ruppeldtová
Hudba a texty piesní: Martin Nemček
Pohybová spolupráca: Michaela Patáková
Vokálna spolupráca: Eva Pacovská
Scéna a kostýmy: Diana Strauszová
Dramaturgia a réžia: SVETOZÁR SPRUŠANSKÝ
Obsadenie: Jana Labajová, Roman Valkovič, Danica Hudáková, Adam Jančina, Renáta Ryníková a.h.
Premiéra: 8. 3. 2019 – Štúdio Tatra, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre
Odkedy sa jej matka zabila pri nehode na motorke, žije šestnásťročná Duk len s otcom. Ten sa volá Hugh a je bývalý motorkár. Otec trávi celé noci pri počítači, občas fajčí marihuanu a napcháva sa kokosovými sušienkami. Trpí sklerózou multiplex. Až doteraz sa obaja ako-tak pretĺkali životom, ale zrazu im na dvere klope milá dáma zo sociálky. Dukin otec je totiž vážne chorý a ich dvojčlenná rodina sa ocitá na pokraji katastrofy – hrozí im rozdelenie.
Ich byt pripomína chliev. Spolužiak Lawrence dáva Duk neslušné návrhy; a akurát dnes sa pri dverách objaví aj otcova nová známosť z Nórska. Duk má plán ako všetko zvládnuť, ale čoraz väčšmi sa zamotáva do vlastných klamstiev. Chaos sa len zväčšuje. Medzi kartónmi od pizze, odpadkami a nedovarenými makarónmi nastáva neodvratná pohroma. Duk sa všetko vymyká spod kontroly. A to všetko najmä preto, že v predsieni striehne prízrak.
Hra pre mládež The Monster in the Hall (Prízraky) z roku 2010 má na svojom konte množstvo uvedení nielen vo Veľkej Británii, ale aj v zahraničí. Stala sa doslova európskym divadelným hitom. Je obľúbeným titulom na repertoári nemeckých divadiel, kde v roku 2014 získala prestížnu Mládežnícku divadelnú cenu. Na Slovensku hru uvádzame v celoslovenskej premiére.
Ako by sme ju charakterizovali? Vtipná a zábavná, drsne prekvapivá aj dojímavo ľudská. Chvíľami akčná groteska, inokedy komédia omylov. Možno mini muzikál, miestami rodinná dráma, občas romantická love story, poeticky cynická rozprávka pre tínedžerov. No vždy iná, než by sa v tej ktorej chvíli mohlo divákovi zdať.
Ako píše sám autor: Je to príbeh o bolesti, porozumení, zúfalstve, trápnosti a hanbe. Hovorí sa v ňom o láske, o smrti a o katastrofe. Hra o tebe, ktorý chceš byť sám sebou!
Tak poďte sa s nami odviazať! Vysadnite na motorku divadelnej fantázie, pesničiek a hravej reflexie našej prítomnosti, ktorú žijeme.
Túto inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.
David GREIG (1969)
Škótsky dramatik a režisér. Študoval anglický jazyk a divadelnú vedu na Univerzite v Bristole. Po ukončení štúdia sa stal jedným zo zakladateľov súboru Culture Theatre Company, kde získal ako autor bohaté skúsenosti. Hneď nato začal spolupracovať s Traverse Theatre, ktoré je v Škótsku, so svojím zameraním uvádzania súčasných divadelných textov, akýmsi ekvivalentom londýnskeho Royal Court Theatre. V roku 2000 Royal Shakespeare Company uviedla Greigovu hru Victoria a jeho meno sa odvtedy začalo častejšie objavovať aj na britských javiskách. Napriek tomu ostal verný škótskemu divadlu a stál pri založení National Theatre of Scotland, kde sa ujal funkcie hlavného dramaturga. V súčasnosti sa angažuje v boji o nezávislosť Škótska. Ústrednou témou jeho hier je vplyv globalizácie na súčasnú spoločnosť, medzigeneračné vzťahy a zložitosť partnerského súžitia.
Svetozár SPRUŠANSKÝ
Má bohaté skúsenosti s uvádzaním súčasných hier pre mládež a „mladých dospelých“ divákov. Jeho javiskové diela sa vyznačujú silnou a prepracovanou štruktúrou príbehu ktorú rozvíja tak, aby postupne odkryl všetky dejové vrstvy. Zobrazuje hĺbku duše javiskových postáv, no zároveň sa na ne díva s potrebným odstupom a neraz ironickým nadhľadom.