O dvanástich mesiačikoch

Kamil Žiška

O dvanástich mesiačikoch

na  motívy Pavla Dobšinského

Dramaturgia: Iveta Ditte Jurčová

Scéna, bábky a kostýmy: Tom Ciller

Dramatizácia, réžia a hudba: Kamil Žiška

 

Účinkujú zmrzlinári – rozprávkari:  

Danica Hudáková ako Slamena

Michal Kalafut ako Pavol

Andrea Süttöová ako Maruška

Daniela Turzová ako Holena

 

Inšpícia: Mariana Cibulková

Cesta rozprávky

„O dvanástich mesiačikoch“ je starý príbeh, ktorý sa predával z úst do úst. To znamená, že nebol napísaný, len ľudia si ho rozprávali. Príbeh sa dedil a podával z generácie na generáciu. Nevieme kto ho vymyslel a ani v ktorej krajine vznikol, zrazu iba bol.

Raz si tento príbeh vypočul aj jeden chlapík, ktorý príbehy zbieral a ukladal ich na papier. Aby sa na ne náhodou nezabudlo.  Volal sa Pavol Dobšinský. Vydal niekoľko veľmi hrubých kníh pre deti s názvom Prostonárodné slovenské povesti. Bolo to tiež veľmi dávno, kedysi v 19.storočí. Dnes už mnohým slovám a slovným spojeniam, ktoré používal, nerozumieme. Napríklad: „dachy praskali od zimy“. To znamená, že tak mrzlo a taká veľká zima bola, až z nej strechy pukali. Nadávky Slameny a Holeny zneli: „Ty gryňo, ty švadro.“ No, kto už dnes takto povie nedbanlivému a neporiadnemu človeku?  Preto, aby sme krásnym príbehom, ktoré Pavol napísal, rozumeli, iní spisovatelia jazyk zjednodušili a prispôsobili súčasnosti. Môžete si zájsť do knižnice alebo kníhkupectva a prečítať si ich. Alebo ich môžete spoznať v divadle.

Príbehy Pavlove sa veľmi zapáčili Kamilovi Žiškovi, ktorý je tiež spisovateľ, ale taký spisovateľ, ktorý píše pre divadlo. Takému spisovateľovi sa hovorí dramatik. Kamil príbeh zdramatizoval, napísal ho v dialógoch – to znamená, že postavy sa medzi sebou rozprávajú. Je to ako keď sa spolu s kamarátmi a kamarátkami hráte, napríklad na pani učiteľku a žiaka, alebo na predavačku a zákazníka, alebo na bojovníka a nepriateľa. Kamil dopísal do príbehu ďalšie postavy a tiež zjednodušil jazyk, aby sme si rozumeli.

Potom dramatický text zobral do rúk režisér. V tomto prípade je to tiež Kamil. Režisér vymyslel ako text zahrať, ako majú herci rozprávať, čo majú robiť a ako to celé má vyzerať. Veľa musel vymýšľať aj scénograf. To je taký pán, volá sa Tom Ciller, ktorý je výtvarník. Navrhoval, vymýšľal a kreslil miesto, kde sa príbeh odohráva. Musel veľa premýšľať, aby všetko, čo na javisku bude, vyzeralo pekne a aby to pomohlo hercom zaujímavo rozprávať príbeh.

Tak, nech sa páči!

Kde bolo, tam bolo, kdesi medzi severným Odense a južným Talianskom cestovali štyria zmrzlinári. Všade, kde prišli, rozložili svoje bicykle, domčeky a krajinky, ponúkali zmrzlinu a rozprávali staré, veľmi staré príbehy. Jeden z nich prišli porozprávať aj nám. Je to príbeh O dvanástich mesiačikoch. Príbeh o čase, prírode a putovaní. A o Maruške, ktorá má dobré srdce, vytrvalosť a slušnosť. Maruška musí splniť veľmi náročné úlohy, ktoré jej dávajú zlá macocha Slamena a rozmaznaná sestra Holena. Ako si s nimi poradí? Dozvieš sa. O chvíľku.

 

Len kráčaj. Len ty stále ver, že všetko dobre dopadne.

Nestrácaj nádej. Bez nádeje ani motýle nepoletujú svetom.

Pamätaj si: slovo povzbudí, ale skutok pomôže.

 

Premiéra: 31.5.2024 o 18.00 vo Veľkej sále Starého divadla Karola Spišáka v Nitre

Foto: Michal Lachkovič

KedyPre Ako dlho Kde Kategória Cena
Na tento mesiac nie su zadané žiadne ponuky.