Hlava v hlave

David Böhm – Ondřej Buddeus – Marek Zákostelecký – Nikoleta Hvizd Tužinská

Hlava v hlave

Scéna, bábky a kostýmy: Marek Zákostelecký

Hudba: Vratislav Šrámek

Preklad a dramaturgia: Nikoleta Hvizd Tužinská

Réžia a dramatizácia: Marek Zákostelecký

 

Obsadenie:

Profesor Kopf: Simon Fico

Docentka Fej Kotrbová: Vanesa Hagyungová

Doktor Gebuľa: Eduard Valašík

Helena: Andrea Süttöová

Stretávame ich v zrkadle každý deň. Vďaka nim vidíme, počujeme, cítime, jeme, snívame, myslíme. Určite ste práve spoznali, že reč je o našich hlavách. Napriek ich veľkému významu o nich vieme len málo. No hlavu hore! Pozývame vás totiž na jedinečnú, interaktívnu, zábavno-náučnú prednášku najstaršej a zároveň najmladšej vednej disciplíny – hlavológie. Renomovaní odborníci vám prinesú nielen najnovšie poznatky z tejto oblasti, ale dajú hlavy dohromady, aby zmerali vašu tvrdohlavosť a dozviete sa tiež niečo o tom, ako hodiť veci za hlavu či ako tú hlavu nestratiť.
Inscenácia je určená pre deti od 5 rokov a divadelne spracováva oceňovanú knižnú predlohu Hlava v hlavě od českých autorov Davida Böhma a Ondřeja Buddeusa. Knihu Hlava v hlave vydalo nakladateľstvo Labyrint. Práva k inscenácii sprostredkovala agentúra Aura-Pont s.r.o. www.aura-pont.cz

 

Marek Zákostelecký je divadelný scénograf, režisér, výtvarník a hudobník. Na pražskej DAMU absolvoval scénografiu bábkového divadla a v roku 1994 začalo jeho pôsobenie na pozícii scénografa v Divadle Drak v Hradci Králové, kde v spolupráci s režisérom Jakubom Kroftom vytvorili množstvo jedinečných inscenácií. V rokoch 1999 – 2013 tam tiež pôsobil ako šéf výpravy. Ako scénograf sa uplatnil vo viacerých českých i zahraničných divadlách. Mnohé z nich žali úspech, získali niekoľko ocenení a zúčastnili sa množstva zahraničných festivalov. Medzi tie najvýznamnejšie môžeme zahrnúť Flying Babies a Posledný trik Georga Meliésa v Divadle Drak, Spoonriverská antológia v Dejvickom divadle, či James Blond v Divadle Alfa. Dokopy sa pričinil na vzniku 130 inscenácií v úlohe scénografa a viac ako 30 inscenácií vytvoril ako režisér. V súčasnosti sa v tejto pozícii vo veľkej miere uplatnil napr. v Poľsku, ale hosťoval tiež na Slovensku. S naším divadlom prvý raz spolupracoval v roku 2010, kedy navrhol scénu pre inscenáciu Jánošík a tiež v roku 2021, kedy režijne i výtvarne pripravil inscenáciu Doktor Faust.

 

Vratislav Šrámek je pianista, spevák, skladateľ, hudobný dramaturg a pedagóg. Absolvoval pražskú HAMU v odbore klavír (1985 – 1989). Od roku 1991 pôsobí ako pedagóg na KALD DAMU v Prahe – v roku 2002 bol habilitovaný ako docent s prácou na tému „Dramaturgia zvukovej zložky v bábkovom divadle“. V roku 2023 bol vymenovaný za profesora pre odbor Dramatické umenia v oblasti dramaturgie zvukového komponentu scénického diela. Je tiež členom odborovej rady doktorandského štúdia. Vedie hudobné semináre, workshopy, spolupracuje na medzinárodných divadelných projektoch a dielňach, je garantom magisterského študijného programu na katedre scénografie DAMU „Světelný a audiovizuální design pro živá umění“. Predovšetkým však skladá hudbu do divadelných, televíznych, rozhlasových inscenácií a tiež do audiokníh. Opakovane spolupracuje s divadlami v Česku (ND Praha, ND v Brne, Divadlo Drak, ALFA, Naivní divadlo atď.), ale tiež na Slovensku, v Poľsku, v Maďarsku či vo Fínsku. Jeho portfólium v súčasnosti zahŕňa viac ako 320 titulov.

 

Inšpícia: Mariana Cibulková 

Predstavenie trvá: 80 minút

Počet repríz: 10

Premiéra: 6.10. 2023 o 18:00 vo Veľkej Sále Starého divadla Karola Spišáka v Nitre

Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Foto: Michal Lachkovič

KedyPre Ako dlho Kde Kategória Cena
Na tento mesiac nie su zadané žiadne ponuky.