Nebo

Scéna, kostýmy a bábky: Barbara Guzik
Hudba: Łukasz Pospieszalski
Choreografia: Vladislav Benito Šoltys
Dramaturgia a preklad: Nikoleta Hvizd Tužinská
Scenár, projekcie a réžia: Ireneusz Maciejewski

OBSADENIE:
Tonino:
Eduard Valašík / Michal Kalafut
Nina, Kocúr: Michaela Dzamková
Mama, Stará pani: Vanesa Hagyungová
Otec, Muž s dáždnikom: Michal Kalafut / Juraj Bednarič
Kvetinárka, Zábudlivý: Daniela Turzová
Poštárka: Kristína Povodová
Žena: Mariana Cibulková

Do Toninovej každodennej reality v jedno popoludnie nečakane vstúpi Nina. Zvláštne, istým spôsobom nemoderné dievča, ktoré rado číta knihy a svoj telefón necháva doma. Celkom nenútene mu ponúkne nový spôsob nazerania na svet a privedie ho k spoznávaniu čarovnej krajiny fantázie. Autorská inscenácia režiséra Ireneusza Maciejewského, čiastočne inšpirovaná tvorbou významného talianskeho spisovateľa Gianniho Rodariho, otvára tému súžitia dnešných detí so svetom technológií a stavia ho do kontrastu sveta možností, ukrývajúceho sa v nich samých. Čo všetko spôsobia zabudnuté kľúče, kto je Zábudlivý a čomu sa v skutočnosti venuje kvetinárka, ľahko odhalíte, ak sa spolu s Toninom vydáte na dobrodružnú cestu na druhú stranu sovích očí.

Už v poradí druhá inscenácia Starého divadla pripravená v spolupráci s Ireneuszom Maciejewským opäť prináša hravosť, prelínanie rôznorodých divadelných prvkov a postupov, ale aj dávku abstrakcie, ktoré sú pre tohto všestranného tvorcu typické. Maciejewski nie je len divadelný režisér, ale aj fotograf, bábkoherec, performer, autor divadelných scenárov, piesní, multimediálnych projekcií, krátkych filmových foriem a videoprojekcií. Vedie množstvo vzdelávacích, umeleckých, divadelných a multimediálnych workshopov pre deti, mládež i dospelých. V Starom divadle Karola Spišáka v Nitre v minulosti režíroval výnimočnú inscenáciu Veľká továreň na slová.

Pri zrode inscenácie Nebo stála aj poľská scénografka a kostýmová výtvarníčka Barbara Guzik. Absolventka Akadémie výtvarných umení (Akademia Sztuk Pięknych) v Krakove, ktorá študovala aj na Škole výtvarných umení (Ecole Superieur des Beaux Arts) v Toulouse, dlhodobo tvorí pre činoherné aj bábkové divadlá, pričom v Poľsku sa už podpísala pod viac ako 40 inscenácií. Podieľala sa tiež na projektoch vo Francúzsku a v Česku. Realizovala inscenáciu pre Teatr Telewizji, už niekoľko rokov vedie Galeriu 2 Okna, je viceprezidentkou nadácie Two Galicje Foundation, spolupracuje s filmovými producentmi, aj s Akadémiou divadelných umení (Akademia Sztuk Teatralnych) v Krakove.

Choreografie do inscenácie pripravil Vladislav Šoltys, pričom ide už o jeho druhú spoluprácu so SDKSvN. Šoltys nie je len choreografom, ale aj interpretom a pedagógom na VŠMU v Bratislave. Účinkoval v Bratislavskom divadle tanca, v divadle elledanse a spolupracoval aj s tanečným zoskupením Dajv. Pôsobil tiež v Rakúsku, v Británii, bol členom Írskej divadelno-tanečnej skupiny Fabulous Beast Dance Theatre. Počas tejto spolupráce, ale aj počas spolupráce so skupinou Tanztheater Wien účinkoval na festivaloch a zájazdoch po celom svete. V roku 2009 uviedol svoje sólové predstavenie Kráľ na festivale Bratislava v pohybe a je tiež organizátorom prehliadky mladej tanečnej tvorby Art Moves.

Súčasťou tvorivého tímu bol aj Łukasz Pospieszalski, ktorý študoval na Hudobnej akadémii (Akademia Muzyczna) vo Wrocławe a ktorý je talentovaný klavirista, skladateľ a hudobný producent. Spolupracuje na projektoch jazzovej, klasickej aj populárnej hudby a je členom hudobných zoskupení Kapelanka, Poprzytula a Santabarbara. Ako klavirista často koncertuje s rodinou Pospieszalských, s ktorou odohral už viac ako 100 koncertov po celej Európe. Skladá a nahráva aj hudbu do divadelných inscenácií, naši diváci mohli jeho tvorbu počuť aj vo Veľkej továrni na slová.

Inscenácia obsahuje kontrastné svetelné efekty, čím môže byť jej sledovanie nebezpečné pre fotosenzitívnych divákov!

Inscenácia je určená pre deti od 7 rokov.

Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

224 premiéra: 17.9.2022 o 15.00 v Dome kultúry v Šali

Počet repríz: 6

Foto: Michal Lachkovič

KedyPre Ako dlho Kde Kategória Cena
Na tento mesiac nie su zadané žiadne ponuky.