Vernisáž výstavy Alexandri Geschwandtnerovej a Jána Moravčíka.

V Starom divadle Karola Spišáka v Nitre, v Galérii Foyer sa nitrianskej verejnosti svojou tvorbou 5. 4. 2019 o 17.00 predstavia Alexandra Geschwandtnerová a Ján Moravčík.

Alexandra Geschwandtnerová  a Ján Moravčík

Výber z tvorby

Svoju komornú maliarsku tvorbu v Galérii Foyer v Starom divadle v Nitre predstavia dvaja topoľčiansky výtvarníci. Kým Alexandra Geschwandtnerová pôsobí na slovenskej i zahraničnej scéne už takmer desaťročie Ján Moravčík svoju tvorbu predstavuje verejnosti od roku 2015. Oboch spája umenie. Hoci rukopisy autorov sú rozdielne spoločnou platformou ich maliarskeho prednesu sa stali príbehy.

Alexandru Geschwandtnerovú /1971/ a jej umelecký vývin mám možnosť sledovať už od roku 2011. Od toho obdobia jej autorské smerovanie sa neustále  rozvíja  k stále dokonalejšiemu výtvarnému prejavu. V jej tvorbe dominuje imaginácia, individuálna mytológia a surrealistické podanie. Cez diela nás prenáša do sveta fantázie a snov. Rutinnou a bravúrnou kresebnosťou a maľbou vytvára kompozície nabité pozitívnou energiou. Rada siaha i do mytológie, čerpá z nej a približuje nám ju prostredníctvom príbehov v premenách času a priestoru.

Úspechy svojou tvorbou už od roku 1998 žne nielen  na Slovensku, ale i zahraničí.  Má za sebou viacero individuálnych výstav a desiatky kolektívnych. V roku 2008 sa zúčastnila na V. Medzinárodnom bienále miniatúry v poľskom meste Czestochowa, o dva roky neskôr, v roku 2010 získala špeciálnu cenu poroty na XII. ročníku Internationale D´arte premio San Crispino.  Je členkou umeleckej spoločnosti ARTEM v Bratislave a najstaršieho umeleckého spolku na Slovensku Umeleckej besedy slovenskej. Žije a tvorí v rodnom meste Topoľčany.

Ján Moravčík /1983/ je estét. Mȏžem konštatovať, že v autorových  kompozíciách nachádzam  veľký zmysel pre detail, farbu a rozloženie plochy obrazu. Pred dvomi rokmi, v roku 2015 nastal však jeho tvorbe zlom. Autor objavil  objavil čaro papiera a začal tvoriť koláže.

S obľubou  používa dekoratívne vzory blízke secesnému štýlu a štýlu Art Deco, ktoré dopĺňa zlatou  alebo striebornou farbou  v plochách a detailoch. V jeho tvorbe tak isto ako u Alexandry ma zaujala jeho figurálna a portrétna tvorba, ktorou sú si obaja autori veľmi príbuzní. Pán Schopenhauer voľakedy povedal, citujem: „ … tvár človeka je vizitkou ducha. Na ľudskej tvári vnímame celkový výraz, upútavajú nás oči. Typické črty. Tvár vyjadruje city a vášne. Tvár  sa  stáva verným záznamníkom individuálnej histórie jej majiteľa. Tvár je dȏležitá súčasť neverbálnej komunikácie a prezrádza veľmi veľa.“ A myslím, že všetci s jeho slovami súhlasíme.

Do súčasného obdobia samostatne nevystavoval. Pezentoval sa však na viacerých kolektívnych výstavách. V roku 2015  sa zúčastnil celosvetovej výtvarníckej súťaže s názvom Mixed Media Competition.  Okrem voľnej komornej maľby, ktorá ho nesmierne napĺňa  sa v súčasnosti aktívne zaoberá grafickými návrhmi interiérov a exteriérov. Autor žije a tvorí v Bošanoch.

Vážení priatelia, súčasné  umenie  by malo byť predovšetkým nositeľom estetického vnemu a zážitku. Hodnotným dojmom, ktorý zostáva. Verím, že také pozitívum nesie  v sebe  i tvorba Alexandry Geschwandtnerovej a Jána Moravčíka.

Nitra 1. apríla 2019                                                   PhDr. Marta Hučková Kocianová