Róbert Markó v Starom divadle

Dnes sme privítali vzácnu návštevu – z Maďarska k nám pricestoval režisér Róbert Markó, ktorý u nás bude hosťovať v nasledujúcej sezóne 2023/2024. Inscenácia, ktorú s ním pripravujeme, bude určená pre deti od 3 rokov a jej predlohou bude krásna a oceňovaná kniha, ktorá bola starostlivo vybraná zo spektra súčasnej maďarskej literatúry. Všetky podrobnosti sa dozviete čoskoro, no už teraz vám môžeme sľúbiť, že sa máme na čo tešiť!

 

Róbert Markó

Dramatik, režisér, umelecký vedúci, literárny prekladateľ, spisovateľ.

Na Univerzite Eötvösa Loránda okrem maďarského jazyka a literatúry vyštudoval psychológiu a divadelnú vedu a teológiu na Náboženskom inštitúte v Győri. Od roku 2012 študuje divadelnú réžiu na Vysokej škole divadla a filmu, odbor bábkové divadlo. Pôsobil ako divadelný kritik a dramaturg, bol redaktorom a moderátorom Magyar Katolikus Rádió, od roku 2010 prednášal na Západomaďarskej univerzite a od roku 2011 bol dramaturgom  bábkového divadla Vaskakas v Győri. Zúčastnil sa majstrovskej triedy bunraku v divadle Blind Summit v Londýne (2014) a krajinárskej dielne Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra (2015). V roku 2012 získal ako člen bábkového divadla Vaskakas ocenenie za umenie Győr Művészetéért, v roku 2014 mu bola udelená cena scenáristu Sándora Weöresa a v sezóne 2014-2015 získal Kerekasztalské štipendium pre divadelné vzdelanie.

Réžii sa venuje od roku 2014, jeho predstavenia uviedli Bábkové divadlo Vaskakas, Trafó, Vysoká škola divadelného a filmového umenia, Centrum vzdelávania divadla Kerekasztal a Bábkové divadlo Bóbita. Od roku 2010 tvorí vlastnú scénickú tvorbu: píše najmä hry pre deti, ktoré boli uvedené v Temešvári, Győri, Pécsi, Szombathely, Zsámbéku, Békešskej Čabe, Vespréme a Szabadke.

Prekladal z diel Marka Ravenhilla, Davida Greiga, Simony Semenic a Caryl Churchill a od roku 2014 je aj jedným z editorov knižnej série obsahujúcej súčasné maďarské hry pre deti s názvom DráMAI mesék.