Farma zvierat (Animal Farm)

Autor: George Orwell

Autor dramatizácie: Guy Masterson

Dramaturgia: Petra Babulícová a kolektív tvorcov inscenácie

Dramaturgická spolupráca: Petra Zichová

Pohybová spolupráca: Magdaléna Čaprdová

Hudba: Zdeněk Dočekal

Scéna, kostýmy, masky a bábky: Zuzu Hudek

Asistentka scénografky: Tereza A. Hudáková

Réžia: PETER CHMELA

 

Osoby a obsadenie:

Napoleon (sviňa): Radovan Hudec
Guľa (sviňa), pes: Michal Kalafut
Rypáčik (sviňa): Lukáš Púchovský
Benjamín (somár): Juraj Haviar a.h.
Ďatelinka (kobyla): Oľga Schrameková alebo Danica Hudáková
Boxer (kôň): Roman Valkovič
Mačka: Henrieta Kolláriková a.h.
Havran: Miroslav Bakura
Ovca: Jana Labajová
Sliepka: Martina Slobodová
Krava: Michaela Liptáková a.h.
Holub, pes: Radoslav Konečný a.h.
Farmár, pes: Jozef Horvát

Predstavenie vedie: Mariana Cibulková
Text sleduje: Eva Špačková
Určené pre diváka: 13+

Premiéra: 13.10.2017

Trvanie: 90 min.

Počet repríz:14

Farma zvierat

Zvieratá sa rozhodnú z farmy vyhnať ľudí, ktorých považujú za svojich tyranov a zotročovateľov. Ich jediným cieľom je žiť a pracovať na farme, ktorá by patrila iba im. Heslo znie: „Všetky zvieratá sú si rovné!“

Postupom času sa však i zvieratá začnú rozdeľovať do „spoločenských tried“. Vzniká „rebríček“ – niekto musí byť hore a niekto dole. Zvieracia revolúcia končí fiaskom: niektoré zvieratá žijú a pracujú ešte v horších podmienkach, než tomu bolo pod „vládou“ človeka. Tragédiou príbehu je to, že zvieratá, možno na pár výnimiek, si svoju „prehru“ nepriznávajú a možno ani neuvedomujú  – a to a ja napriek tomu, že už nevidia rozdiel medzi človekom a ich novým vodcom, prasaťom.

George Orwell

Vlastným menom Eric Arthur Blair sa narodil v roku 1903 v Indii v meste Motihari. Bol britský novinár a spisovateľ. Spolu s matkou a dvoma sestrami sa presťahovali do anglického Oxfordshiru. Pseudonym Orwell si dal podľa mena rieky, ktorá týmto mestom preteká. Od roku 1927 sa začal živiť ako esejista a novinár. Prvé romány napísal už v 30-tych rokoch 20. storočia. Opisoval v nich život  ľudí z najnižších spoločenských vrstiev. Politické udalosti v Európe sa ho silno osobne dotýkali, a tak sa stal socialistom, antifašistom a kritikom všetkých nedemokratických politických tendencií. Po vypuknutí španielskej občianskej vojny v roku 1936 sa do nej zapojil ako dobrovoľník na strane vládnej strany v milíciách POUM. O rok neskôr bol ťažko postrelený do krku fašistickým ostreľovačom. Do roku 1940 písal recenzie na knihy pre Nový anglický týždenník. Druhej svetové vojny sa nezúčastnil pre ochorenie na tuberkulózu. V roku 1940 zahájil prácu pre BBC a svojimi komentármi prispieval do novín i časopisov. Toto zamestnanie opustil v roku 1943. Orwell svoj známy antistalinistický alegorický román Zvieracia farma dokončil v roku 1944. Dielo vyšlo nasledujúci rok s obrovským úspechom. Tesne pred smrťou v roku 1950 napísal svoj najznámejší román 1984. Zomrel na tuberkulózu vo veku 46 rokov.

Guy Masterson

Guy Masterson (1961) je britský herec, divadelný režisér a producent ocenený prestížnou cenou Olivier award.  Vyštudoval prestížnu londýnsku divadelnú akadémiu LAMDA. Je jedným z najviac ocenených nezávislých producentov na festivale v Edinburgu za 23 sezón. Ako divadelný režisér je zodpovedný za niekoľko najväčších hitov tohto festivalu. Ako herec sa celosvetovo preslávil svojimi sólovými vystúpeniami. Je tiež úspešným riaditeľom firemných akcií, dramaturgom, hereckým, hlasovým a firemným trénerom.

KedyPre Ako dlho Kde Kategória Cena
Na tento mesiac nie su zadané žiadne ponuky.