Premiéra rozprávky Dlhý, Široký a Bystrozraký

V piatok 25.10.2019 sa konala v Starom divadle druhá premiéra tejto sezóny.

Traja nerozluční priatelia, ktorí vďaka svojim neobyčajným vlastnostiam pomôžu princovi na ceste za krásnou pannou. To sú Dlhý, Široký a Bystrozraký, ktorých už dávno poznajú všetky deti.

Divadelné spracovanie tejto rozprávky priniesla Věra Provazníková ešte v 70. rokoch minulého storočia, pričom vychádzala z príbehu z pera významného literáta Karla J. Erbena. Provazníková text zveršovala, čím mu priniesla nový rozmer, podobne ako preklad a úprava Jána Uličianskeho.

Réžia Kamila Žišku v Starom divadle mení klasické putovanie na zábavnú cestu čarovným svetom, kde nič nie je také, ako poznáme. Či už ide o scénografiu Nade Salbotovej, ktorej vládnu strojčeky, mechanizmy a pohyblivosť alebo o bábky Sone Mrázovej, ktorá v nich zhmotňuje istú dávku čudesnosti a známych vandrovníkov mení na akýchsi škriatkov, resp. nadpozemské tvory.

Rozprávková krajina, do ktorej nás pozýva táto inscenácia, je zárukou dobrodružstva a skúškou odvahy. Tie idú ruka v ruke s hlavnými témami – priateľstvom, súdržnosťou a poznaním, že spoločný úspech je možné dosiahnuť vďaka jedinečnosti každého z nás.

V Starom divadle nejde len o premiéru novej inscenácie, ale tiež hercov – v aktuálnej sezóne pribudla do súboru nová a skúsená posila, Juraj Bednarič, ktorý si v Dlhom, Širokom a Bystrozrakom zahral s bábkou Princa. Okrem neho boli na hosťovanie prizvaní ďalší mladí herci, Nikola Kozáková, študentka AU v Banskej Bystrici a Simon Fico, ktorého v novembri v tomto divadle čoskoro čaká aj ďalšia premiéra – Veľkej továrne na slová.

V repertoári Starého divadla má tento titul dôležité miesto, v prvom rade kvôli svojej populárnosti, čím zastupuje v spektre inscenácií klasické rozprávky. Zároveň malo svoj význam zaradiť ho medzi premiéry tejto sezóny, a to kvôli jej zameraniu na deti od 4 rokov. Dlhý, Široký a Bystrozraký sú tejto vekovej kategórii blízki a sympatickí svojou čarovnosťou, schopnosťami, zrozumiteľným veršovaným príbehom, veselosťou a ochotou pomáhať.

Nikoleta Tužinská

Pridaj komentár