Premiéra inscenácie Veľká továreň na slová

Dňa 29. novembra 2019 sa v našom divadle uskutočnila v poradí druhá premiéra tejto sezóny – Veľká továreň na slová v réžii Ireneusza Maciejewského. Táto súčasná francúzska rozprávka autorky Agnès de Lestrade spája pohybové a bábkové divadlo do celku, ktorý môže osloviť aj náročnejších divákov. Uvádzaná bude v slovenskom aj anglickom jazyku.

Inscenácia stavia na príbehu chudobného Philea a jeho kamarátov Oscara a krásnej Cybele. Ich osudy a stretnutia sa odohrávajú v tajomnej krajine, kde za slová treba platiť. Pre zobrazenie tejto krajiny, v ktorej slová vyrába Veľká továreň, využil tvorivý tím hneď niekoľko prvkov – od scénografie, cez vytváranie nových situácií až po hudobnú a pohybovú zložku. Práve posledné dve podporili temporytmus inscenácie a poskytli výraznejší priestor pre abstraktné myslenie detského diváka.

O hudbu sa postaral Łukasz Pospieszalski a o tvorivé choreografie predstavujúce prostredie Veľkej továrne sa postarala Marta Bury. S jej vedením sa prvý raz stretli mladšie ročníky domácich aj hosťujúcich hercov. Väčšinu z nich diváci môžu vidieť v alternáciách, čo však neuberá na ich súhre a poctivej pohybovej aj bábkohereckej práci pri vodení bábok Dariusza Panasa.

Slovenská premiéra Veľkej továrne na slová prináša na dosky Starého divadla v prvom rade novú poetiku a precíznosť. Zároveň otvára divákom dvere do sveta fantázie a obrazotvornosti. Jej úlohou nie je odpovedať, ale klásť otázky, akú hodnotu pre nás môžu mať a majú slová.

Nikoleta Tužinská

Pridaj komentár