Premiéra hudobného eposu TRÓJA

Aplauz v stoji! Inscenácia s pesničkami o bájnej Tróji zožala úspech

Známy príbeh gréckej mytológie o najkrajšej žene sveta krásnej Helene, povestnom trójskom koňovi a jednej veľkej láske, ktorá rozpútala vojnu mýtických hrdinov.

Boli sme pritom ako slávny Heinrich Schlieman objavil Tróju a z prachu dávnych dôb odkryl svet, ktorý sme doteraz poznali iba z kníh. Inscenáciu s pesničkami, v ktorej účinkuje celý herecký súbor divadla, uviedlo vo štvrtok 13. júna Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre.

Premiéra mala byť pôvodne už pred týždňom  – 7. júna, no kvôli zdravotným komplikáciám jednej z protagonistiek museli pôvodný termín premiéry presunúť na neskoršie.

Autorkou hry je Slavka Civáňová, réžie sa zhostil Peter Oravec. Tento režisér už svoje kvality na tejto scéne preukázal pri réžii Čarodejníka z krajiny Oz. A nesklamal ani tento raz.

Inscenácia predstavila celý príbeh o láske trójskeho princa Parisa a krásnej Heleny. Rozprávačom príbehu je objaviteľ Tróje Heinrich Schliemann v podaní Ruda Kratochvíla. Jeho manželku stvárnila Michaela Liptáková a. h.

Autorka scenára Slavka Civáňová priznala, že najťažšie bolo prispôsobiť tento príbeh vnímaniu detského diváka. Tvorcovia sa museli vyrovnať aj s drsnosťou príbehu, zobrazujúceho nemilosrdné dobývanie Tróje.

Plusom veľkého výpravného hudobného eposu sú chytľavé piesne. Je ich celkom dvadsať a zložil ich Peter Vlčko, spolu s ďalšími viac ako 70 hudobnými motívmi. Vynikajúcu hudbu a úžasné výkony hercov dopĺňa veľká výprava scénografa Pavla Andraška. Scéna obsahuje fragmenty akoby práve objavených antických vykopávok v podobe časti stĺpov, tympanónu a sôch, ktoré predstavujú jednotlivé postavy z príbehu. Práve tie ožívajú, aby mohli vyrozprávať príbeh. Autorkou kostýmov a gigantických masiek gréckych bohov na bájnom Olympe  je výtvarníčka Tereza A. Hudáková.

Riaditeľ divadla Martin Kusenda vystúpil po premiére na scénu, aby sa poďakoval tvorcom aj hercom za vynikajúce výkony. Využil slávnostnú chvíľu premiéry, aby hercovi SDKS Ivanovi Gontkovi odovzdal ocenenie Lunica, ktoré z dôvodu jeho neprítomnosti prevzal v uplynulých dňoch na nitrianskej župe. Záverom zaznelo želanie, aby veľká sála dostala v čo najkratšom čase dovybavenie v podobe klimatizácie. Úmorné teplo pri viac ako 2-hodinovom predstavení pomáhal riešiť pitný režim zabezpečený veľkoobchodom METRO.

Dá sa očakávať, že hudobný epos pre malých aj veľkých divákov sa dožije mnohých repríz a mnoho spokojných divákov.

Text: Ľudmila Synaková
Foto: Michal Lachkovič

Pridaj komentár