Nepovinné

NEPOVINNÉ OCKOVANIE

 

 

Otázky a odpovede o projekte „Nepovinné ockovanie“:
Prečo vznikol tento projekt a kto je jeho autor?
Aby pomohol vrátiť deti, ale aj ich rodičov k literatúre, upriamil pozornosť na krásu textu a slova a pomohol uchovať jeden z darov ktorý máme – hlas rodiča. Autorom projektu je Mgr. art. Martin Kusenda.
Komu je určený?
Je primárne určený rodičom, otcom a starým otcom ale môžu sa ho zúčastniť aj mamy a staré mamy. 🙂
Aký má význam?
Prispeje k prehlbovaniu rodinných vzťahov a upriami pozornosť na literatúru a krásu hovoreného slova.
Kto bude na projekte participovať?
Projekt bude viesť Mgr.art. Martin Kusenda a participovať budú knižnice v zriaďovacej pôsobnosti NSK a umelci zo Starého divadla Karola Spišáka v Nitre a Jókaiho Divadla v Komárne.
Ako bude projekt prebiehať?
Prihlásení záujemcovia si vyberú vo svojej najbilžšej knižnici ( zoznam knižnic NSK – link klik) knižku a v nej text s ktorým budú pracovať a ktorý vo finále nahrajú v štúdiu divadla pre svojich blizkych vo formáte mp3.
Ako často sa bude pracovať s textom?
V dohodnutom čase ( 1x týždenne približne. 30,min. 🙂
Je aj nejaký poplatok?
Nie, jedinou investíciou uchádzača je jeho čas a chuť. 🙂
Aké sú podmienky prihlásenia?
Dieťa, alebo rodič musí mať čitateľský preukaz v jednej z knižníc Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Prihlášky posielajte na nepovinneockovanie@gmail.com do 16.7.2021. Uveďte svoje meno, vek a mesto z ktorého pochádzate. Prihlásením uchádzač súhlasí so spracovaním osobných údajov.
Po úspešnom ukončení projektu sme urobili s respondentmi malú anketu spokojnosti. Určite aj pre nás pár myšlienok na zlepšenie.
Ďakujeme všetkým účastníkom pilotného projektu a tešíme sa na ďalšie stretnutia.

Jakub

Prečo ste sa prihlásili do projektu nepovinné ockovanie?
Zaujala ma myšlienka projektu, tj. že môj hlas ako dcérke čítam rozprávku si bude môcť pustiť keď bude staršia. Aj keď sú dnes populárne skôr videá, bude si takto aspoň môcť predstaviť to, ako mi sedela na kolene, držala sa ma a hľadela na obrázky v knižke.

Čo vám to dala účasť v tomto projekte?

Pod vedením Martina Kusendu som sa naučil lepšie pracovať so svojím hlasom, pútavejšie čítať text, čo určite viem využiť aj v profesnom živote.

Ako ste spokojný  s výsledkom?
Nakoľko neznášam svoj hlas, tak by som vymenil rozprávača 🙂 ale inak samozrejme výsledok splnil až predčil očakávania, som nadmieru spokojný.

 

Marek

Prečo ste sa prihlásili do projektu nepovinné ockovanie?

predpokladal som, že sa bude jednať o komplexné informácie a oboznámenie sa s rutinou čítania rôznych textov rozprávok. a následne bude spoločne vybraný 1 najzaujímavejší text pre každého, ktorý sa následne nahrá.
takisto som predpokladal, že budú stanovené vopred časové termíny stretnutí, či už online alebo naživo, ktorý sa bude treba prispôsobiť, aby sa to do vopred stanoveného deadlinu stihlo.
tým, že to bolo iba o 1 texte, a celé nasmerované k jednému cieľu  = nahranie nahrávky, podľa môjho názoru to mohlo skončiť oveľa skôr, a nesplnilo to moje očakávania – nemám viacej informácii, ani som nenadobudol rutinu v čítaní rôzneho rozprávkového textu. čo je škoda a je tam určite priestor na zlepšenie.

ak by bol v budúcnosti podobný projekt ale aspoň trošku podobný mojim predstavám, určite sa ho znovu rád zúčastním.

Čo vám to dala účasť v tomto projekte?

nahravku pre syna.

Ako ste spokojný  s výsledkom?

samotná nahrávka je OK, aj keď aj tá sa dala vylepšiť – napr. medzi jednotlivými pasážami, ktoré sa nahrávali chýba aspoň sekundová pauza – takže to miestami pôsobí dosť z rýchlika.

 

Mária

Na tento projekt som natrafia náhodou, na chvíľu som zaváhala, či nato vôbec kliknúť, (myslela som si, že sa to týka očkovania)…

ale po prečítaní, som bola nadšená. Pomyslela som si, že je to úžasné. Asi som si v tom momente spomenula na vnučku, pre ktorú rodná reč jej mami (mojej dcéry) nie je ľahká a zároveň som v tom videla, výzvu pre seba a príležitosť zanechať odkaz.

Kedykoľvek by som sa do takéhoto projektu zapojila znovu. Myslím si, že výsledok tohoto snaženia, má celkom inú hodnotu, ako materiálne „vecičky“.

Mne sa nahrávka páči a teším sa na chvíľu, keď si ju vypočuje aj moja dcéra a  vnučka.

Je to originálny darček v ktorom je navždy uložený hlas matky a babky.

 

Anna

Prečo ste sa prihlásili do projektu nepovinné ockovanie?

Mysím si, že tento projekt predstavuje zaujímavý odkaz pre ďalšie generácie.

Možno si nahrávku, ktorú som nahovorila raz vypočuje moje vnúča či dokonca pravnúča.

Zároveň som chcela urobiť radosť môjmu synovi, ktorý má veľmi rád príbehy o Danke a Janke, jeho najobľúbenejší je príbeh Červený sandál, ktorý som si pre tento projekt vybrala.

Patrik bude mať tri roky a neveriecky pozeral, že počuje môj hlas z rádia, keď sedím vedľa neho:-)  veľmi sa tešil. Dokonca o tom rozprával aj na druhý deň hneď po prebudení.

 

Čo vám to dala účasť v tomto projekte?

V prvom rade som stretla zaujímavých ľudí, ktorí berú svoju prácu vážne a boli ochotní nám zúčastneným venovať dosť veľký časový priestor, aby nás pripravili na samotné nahrávanie.

Obohatilo ma aj to, že som si vyskúšala úplne inú prácu s textom na akú som bola doteraz zvyknutá.

Mgr. art. Martin Kusenda nám s veľkou trpezlivosťou ukázal ako sa máme s texom zoznámiť a ako s ním pracovať.

Dúfam, že divadlo v blízkej dobe opäť  vytvorí zaujímavý projekt do ktorého sa budú môcť zapojiť amatéri.

Páčilo sa mi aj samotné nahrávanie v priestoroch v obci Močenok, kde divadlo dočasne sídli.

Staré divadlá majú pre mňa obrovské čaro svojim géniom loci.

Chcela by som sa poďakovať aj manažérovi Dušanovi Nevinovi, ktorý projekt organizačne zastrešoval.

 

Ako ste spokojný  s výsledkom?

Nahrávka sa mi páči, zmenila by som len rýchlosť svojho čítania. Všetci čo ma poznajú, však vedia, že som taká energická a rýchla aj v živote. Ako povedal môj manžel: „Nahrávka je vhodná pre tých, čo neradi počúvajú dlhé pomalé príbehy.“🙂 Ak by som ešte niekedy nahrávala, skúsila by som „pomalšie“. V konečnom dôsledku som vďačná aj technikovi za profesionálnu nahrávku, ktorú by si bežný človek takto nikdy nevytvoril.