HELENKA, folklórny muzikál

HELENKA 15.2.2020 o 18.00 v Starom divadle

Vitajte, milí diváci

Voláme sa Slovenskí REBELI a prinášame vám príbeh Helenky.
Helenka sa narodila v roku 1913. Náš folklórom inšpirovaný súbor o 99 rokov neskôr, v roku 2012. My žijeme v dobe Facebooku, Instagramu a mobilných telefónov. Helenka prežila dve svetové vojny aj totalitu. Naše vzťahy začínajú internetom. Četovaním, zdieľaním fotiek na sociálnych sieťach, držaním sa za ruky, absolvovaním rôznych party time.
Helenka svojho manžela ako dospelého spoznala vo štvrtok a v sobotu sa brali.
Kým naši rodičia sa idú pretrhnúť, aby sme mali čo najlepší telefón a boli čo najlepšie vybavení do školy, Helenka mohla chodiť do školy len keď už bolo postarané o statok. Jedným z najväčších darov boli topánky a ako veno dostala kravu.

Zdá sa, akoby medzi nami a Helenkou bola generačná priepasť. Napriek tomu, alebo práve preto, sa pokúšame o nemožné.
Preniesť jej život na divadelné dosky v podobe folklórneho muzikálu.

Aká bola Helena

Keď sa ohliadneme za životom Heleny, vyjde nám z toho mimoriadne smutný príbeh životom ťažko skúšanej ženy. O mamu prišla ako 5-ročná, sobáš jej dohodli. Ťažko nahonobený domček v úplne novom svete zrazu stráca lebo časť Slovenska zrazu patrilo Maďarsku. Prichádza o prvé dieťa pre šialené podmienky, v ktorých s manželom a jeho rodinou žili. Neskôr sa ocitli na východe Slovenska. Keď opäť ako tak, dá svoj život a rodinu dohromady, opäť sa musí sťahovať.

Domček, ktorý si začali stavať v Šrobárovej, im síce vrátia, no svoj domov tam už necíti. S manželom a malými deťmi začne odznova v Hornej Zlatnej. Opäť nahonobia malý majetoček, ale príde totalita a s ňou združstevňovanie. Napriek tomu všetkému, všetky deti, ktoré vychovala, sú neuveriteľne veselé, srdečné a štedré, ich súdržnosť prežila už tri nové generácie a dodnes je tak silná, že bola inšpiráciou aj prevznik tohoto príbehu.

Pri výskume jej života smútok ani hnev nikto ani len nespomenul. Naopak jej sila, srdečnosť, pracovitosť a schopnosť rozdávať lásku je dodnes v rodine silne prítomná. Helenka napriek ťažkému osudu dostala do daru nesmiernu láskavosť a tá naozaj funguje dodnes. Viac ako tri desiatky rokov, čo už nie je na tomto svete. A ak sa nám, Rebelom, z tohoto posolstva čo i len trošku podarí dostať k divákom, mal náš úmysel zachytiť život Heleny zmysel.

ĎAKUJEME

Predstavenie trvá 120 min.

Pridaj komentár