Herkules alebo Dobytie pekla

Hra „Herkules alebo Dobytie pekla“ je inšpirovaná gréckou mytológiou a hrdinskými činmi siláka Herkula. Knieža pekiel Pluto zošle na kráľa Atmeda chorobu. Jeho blízki sa mu snažia pomôcť a tak sa odoberú do chrámu boha Apolóna, aby vyprosili pre kráľa vyzdravenie. Pluto však navedie kráľovnú Alcesku, aby sa sama zabila a tak vrátila manželovi zdravie. Alceska sa obetuje a Pluto ju vezme do pekla. Keď sa to vyzdravený Atmedus dozvie, rozhodne sa odísť do hôr a žiť ako pustovník. Vtedy prichádza na scénu Herkules, ktorý sa vyberie do pekla, aby Alcesku vyslobodil z moci pekelnej a vrátil ju späť na zem. V príbehu nemôže chýbať Gašparko, ktorý spôsobom sebe vlastným tiež pomáha kráľovi, ale, ako vždy, nezabúda sám na seba a zo všetkých si robí žarty.

Inscenácia bola v roku 2013 ocenená Zvláštnou cenou Festivalu divadiel pre deti v Banja Luke a Cenou divákov na Festivale Biela veža v Breste.

 

Predstavenie vzniklo s finančnou podporou MK SR.

Premiéra: 26. 06. 2010

Podľa hry ľudových bábkarov zapísal a upravil Juraj Hamar

Výprava: Miro Duša

Kulisy: Ďuro Balogh

Bábky: Beata Westrych-Zazrivec, Jaro Štuller

Text piesne a réžia: Juraj Hamar

Osoby:

ATMEDUS, kráľ; ALCESKA, kráľovná; LUCIUS, minister; SEVASTIANUS, minister; GAŠPARKO; HERKULES; PLUTO, knieža pekiel; ŠTRIK, čert; PIK, čert

Bábky oživujú: Ivan Gontko a Rebeka alebo Ivana Gontková

KedyPre Ako dlho Kde Kategória Cena
Na tento mesiac nie su zadané žiadne ponuky.