20. ročník festivalu V4

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre sa už po dvadsiaty raz stane dejiskom  prehliadky divadelných škôl a divadiel krajín V4 Stretnutie, Setkání, Spotkanie, Találkozás. Festival sa uskutoční v dňoch od 5. do 7. júna 2018. Predstavia sa na ňom študentské i profesionálne divadelné súbory zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Nemecka a Chorvátska.

Diváci budú mať možnosť vidieť predstavenia Katedry bábkarskej tvorby VŠMU z Bratislavy, Katedry alternatívneho a bábkového divadla DAMU z Prahy, Katedry bábkarstva AST z Wroclawy, z Univerzity divadelného a filmového umenia z Budapešti a z Akadémie umení z Osijeku. Okrem nich uvedú svoje predstavenia divadloTeatr Lalka z Varšavy, Divadlo Lampión z Kladna, Divadlo Drak z Hradca Králové,  Dezorzovo lútkové divadlo z Bratislavy,  bábkové divadlo MarkusZínház z Pécsi a divadlo Theater der Jungen Welt z Lipska.

Počas troch dní trvania festivalu sa odohrajú nielen divadelné predstavenia, ale aj vernisáž, či koncerty.

Cieľom jubilejného 20. ročníka prehliadky divadiel a divadelných škôl  krajín V4 a ďalších pozvaných hostí  je pripomenutie si počiatkov tohto podujatia a pozvanie divadiel a súborov, ktoré stáli pri jeho zrode a zúčastnili sa prvých ročníkov prehliadky. Okrem nich, samozrejme, budú účastníkmi aj divadelné školy krajín V4, ktorým bola prehliadka v uplynulých ročníkoch venovaná. Študenti, ktorí sa zúčastnia prehliadky budú mať možnosť nadviazať kontakty so svojimi rovesníkmi z ostatných krajín V4, budú môcť diskutovať o problémoch svojej umeleckej tvorby či profesionálnej prípravy a súčasne môžu svoje umelecké názory a schopnosti prezentovať pred svojimi budúcimi kolegami formou jednotlivých inscenácií.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Mesto Nitra.